Workshop Fox. Forts.nivå

2022-11-15 21:00:00

Hans Larsson från The Swedish Fox och Sandra Karlsson från Coracão Dancers kommer till Lenas Dansskola för att lära ut Fox Motion!
Förkunskapskrav: Grunderna i modern fox.
Nivå: Fortsättningsnivå
Tid: 10.00-16.00 med lunchrast
Plats: Mölndals folkets hus (Möllan)!
Anmälan och pris: Information kommer.
Psst! Eftersom det blev så omtyckt sist, inkluderar vi en kort prova-på i bachata också.
Fox Motion är en modern fox-stil som är både mysig och lekfull. Grunden är den moderna foxen och tekniken bygger på gemensamma nämnare från olika pardanser. Resultatet blir en mjuk och lättförd dans som kan variera till musiken efter dansarnas smak.
Fox Motion har 4 grundstenar:
* Universal teknik med grunden i modern fox
* Känsla och musikanpassningar
* Rörelse
* Inslag från andra danser
Som kursledare tycker vi om att inspirera våra elever till att hitta sin dans och utvecklas. Vi är noggranna med att ge både förare och följare något att jobba med. Vi är också noggranna med att det vi lär ut ska vara förbart och fungera väl på dansgolvet.
Om kursledarna:
Hans Larsson - har dansat det mesta men brinner för foxen som han lär ut sedan 2011. Har tidigare både undervisat och tävlat i bugg. Foxen kom han i kontakt med redan i tonåren och det är fortfarande favorit-dansen. Han tycker om att inspirera eleverna till att hitta sin personliga stil, få kontakt med danspartnern och få en förhöjd dansupplevelse.
Sandra Karlsson - har dansat "en himla massa" latinska och brasilianska danser. Dansutbildad i Spanien och har undervisat både innanför och utanför Sveriges gränser.
Första mötet med Foxen var på dans i Umeå 2010 dit hon var inbjuden tillsammans med en brasiliansk gästlärare för att visa upp het dans i pausen... Det slutade med att brassen blev röd om öronen när han såg hur svenskarna dansade.
Hon tycker att det är viktigt att hitta sin egen balans och ta kontroll över sina egna rörelser för att bli en bättre följare och undvika skador.

Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.